« Waszym zdaniem | Main | Friday's Decor Doctor #10 »
poniedziałek
mar252013

Szkoła Pięknego Wnętrza - Tekstury

Mamy poniedziałek, a to oznacza kolejną lekcję w Szkole Pięknego Wnętrza. Uczyłam Was już jak dobierać kolory, jak ja pracuję z kolorami oraz jak używać proporcji. Nadszedła pora na...tekstury.

Otaczają nas wszędzie, gdzie spojrzymy: chropowatość wełnianego koca, gładkość szklanej wazy, nierówna powierzchnia kamienia... Dostrzegamy je dwoma zmysłami - zmysłem wzroku oraz dotyku. Jako że oba te zmysły są ze sobą ściśle powiązane, tekstury wpływają nie tylko na to, w jaki sposób czujemy się we wnętrzu, ale również na to, jak je dostrzegamy. Zauważcie, że pokoje urządzone szorstkimi teksturami, jak rattan, sizal, kamień, itp. zawsze sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych, gdzie pokoje, w których przeważają gładkie tekstury (szkło, metal) wyglądają na zimne i formalne. 

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć, na przykładzie których postaram się przybliżyć Wam, jak używać tekstur we wnętrzach:

  1. Aby wizualnie ocieplić puste ściany w dużym wnętrzu warto pomyśleć o sztukateriach: sprawią, że wnętrze stanie się nie tylko przytulniejsze, ale również bardziej interesujące. Nie ma nic bardziej nudnego od pustych ścian! Używając kontrastu 80/20, gdzie 20% jest widoczną teksturą (na zdjęciu powyżej są to sztukateria i dywan), stworzycie niebanalne pomieszczenie. 
  2. Jak ożywić puste i zimne wnętrze? Dywanami. Najlepsze będą te jednokolorowe z wyraźnymi teksturami, jak ten ze zdjęcia powyżej. Osobiście uważam że lepiej od różnobarwnych dywanów wyglądają sizalowe, z długim włosiem lub ze skóry zwierzęcej. Nie narzucają się swoim wyglądem i ocieplają wygląd pomieszczenia. Zapraszam do dodatkowej lektury, jak wybrać odpowiedni dywan oraz dywan o odpowiednim rozmiarze.
  3. W każdym wnętrzu powinno się znaleźć coś świecącego: duże lustro, szklany stolik, półka z lakierowanego MDFu lub zwykła poduszka z cekinami. Świecące powierzchnie odbijają światło dzięki czemu zawsze pojawiają się w centrum uwagi i przyciągają oko. Zastosowanie kontrastu podczas dekorowania teksturami jest równie ważne, jak użycie kontrastu w kolorach. I tak len dobrze wygląda połączony ze szkłem lub metalem, drewno z kryształem, itd.
  4. Rośliny, poduszki i inne dodatki są świetnym sposobem na wprowadzenie tekstur do wnętrza. Ważne jednak aby nie przesadzić z ilością używanych tekstur. W małych pomieszczeniach powinny być użyte raczej ostrożnie i w małych ilościach, np. jedna subtelna faktura powinna wystarczyć.

  1. Użycie tekstur będzie szczególnie skuteczne w monochromatycznych wnętrzach. Użyjcie ich aby nadać pomieszczeniu głębi i uczynić je bardziej interesującym.
  2. Nowoczesne przestrzenie wyglądają wspaniale wypełnione kontrastującymi strukturami tekstur: beton z drewnem, cegła ze stalą, metal z lnem. Warto tu też podkreślić, że nierówne powierzchnie wydają się być ciemniejsze i cięższe od gładkich, ponieważ odbijające się od nich światło załamuje się i rozprasza. I mimo tego, że wiemy, że marmur jest w rzeczywistości cięższy od drewna, nasze oczy będą go postrzegały jako lżejszy.

Gdzie i jak tekstury pojawiają się we Waszych wnętrzach? W jaki sposób ich dotychczas używałyście? Czekam na Wasze komentarze!

PrintView Printer Friendly Version

Reader Comments (8)

No i juz przeczytalam. Szkoda, bo znowu trzeba czekac tydzien:/
Ja osobiscie nie mam dywanow. Mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, w ktorym wszystkie podlogi, poza lazienka, sa wylozone debowa deska. W lazience sa zwykle plytki i ogrzewanie podlogowe. Dywanikow brak, bo i po co jak i tak jest cieplo w stopy:)
W naszym przyszlym domu planujemy ogrzewanie podlogowe we wszystkich pomieszczeniach (bo to taka fajna sprawa jest!:), wiec dywany beda raczej niewskazane:) Choc znalazlam ostatnio Twoj post o dywaniku hand-made i rozwazam popelnienie go:)
mar 25, 2013 | Unregistered CommenterAgggin
bardzo lubie Twoja serie :) Kochana juz Cie prosilam o doradzenie w sprawach polskich ksiazek na temat aranzacji wnetrz. Mozesz cos doradzic?



www.malachitt.blogspot.com
Niby wiem już to wszystko, ale i tak przeczytałam z ogromną przyjemnością. Potrafisz to wszystko w naprawdę przystępny sposób wyjaśnić :) Czekam na następne lekcje!
mar 25, 2013 | Unregistered CommenterDesign your life
Ciekawa ta seria lekcji Często dekorujemy intuicyjnie, a takie usystematyzowanie bardzo się przydaje. Dla tych, którzy tej intuicji w dekorowaniu nie maja jest wręcz niezbedne. Co do dywanów to podzielam Wioleto Twoje zdanie. Są ważne i przekonałam się o tym po czasie gdy z nich zrezygnowałam. Informacja dla Agggin - ogrzewane podłogi sa przyjemne, ale po czasie staja się męczace dla organizmu. Mnie np zaczynaja puchnąć nogi więc lepiej czuje się w pomiesczeniach ogrzewanych tradycyjnie.
mar 26, 2013 | Unregistered Commenterkasia
Super seria ! Uwielbiam ją , tylko... to słowo tekstura mi nie pasuje. Angielskie ""texture" oprócz 'tekstura' tłumaczone jest także na " faktura" i wydaje mi się, że' faktura materiału' brzmi jakoś lepiej niż' tekstura materiału'. Ale to moje zdanie, chociaż nie mogłam się powstrzymać od komentarza:)
mar 26, 2013 | Unregistered CommenterBozena
Bardzo przydatne informacje! Okazuje się, że moje intuicyjne działanie ma wiele wspólnego z ogólnymi zasadami aranżacji wnętrz! Myslę, że uświadomienie sobie pewnych relacji i zależności pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju na pewno wpłynie korzystnie na każde wnętrze! Dziękuję za kolejne fantastyczne porady i już czekam na kolejne! Ściskam - Kasia
mar 26, 2013 | Unregistered CommenterKasia Bator
Dzięki takim lekcjom wszyscy staniemy się profesjonalistami i kogo Ty będziesz urządzać? :-P
Jak zwykle świetne porady, czekam na kolejny poniedziałek!
mar 26, 2013 | Unregistered CommenterMarta B.
Hi Wioletta,

Just writing to say that I've scanned the page and am in love with the gray walls. Is that your home?

xoxo,
Stacey (fellow BYW student)

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
All HTML will be escaped. Hyperlinks will be created for URLs automatically.